2020.05.27.

Kelemen Attila beszámolója. Egy hónap, három kör, három érem.

Mik is ezek a terepfutó instant körök? Kb. 2-3 évvel ezelőtt indult a műfaj, azóta sikertörténet lett a virtuális terepfutó versenyek, teljesítménytúrák világa, a mostani versenymentes időszakban nagyon sokan futják őket. Bármikor lehet teljesíteni, mindent egyénileg kell megoldani, nincs frissítés, nincs szalagozás, a futónak mindent magával kell vinni, amit szeretne enni, inni, és használni a teljesítés során. Általában QR kódos időmérés van. A futáshoz kell egy okostelefon mobilinternet kapcsolattal, rajta egy QR kód leolvasóval. Rajt helyszínen leolvassuk a kódot, ezzel elindult a versenyidőnk, futás indul. A navigáció extra fontos, pontosan követni kell az útvonalat, meg kell találni a közbenső kódokat, ha egy kimarad, akkor bukott a mutatvány. Nagyon sok multisport óra már tud navigálni, rátöltjük a track-t, ez jelentősen könnyít a futókon, de vannak olyan útvonalak, ahol ezzel is lehet hibákat véteni. Az elmúlt egy hónak termése:

Április 21. Betyár kör, Zirc, 40,5km, 860m szint, meglepő, de még áll a pályacsúcsom.

Május 6. Gerence 35, Bakonybél, 34,4km, 1120m szint, csodaszép útvonal a Kőris-heggyel, de sok hibát vétettem.

Május 22. Ördög kör, Csesznek, 53,5km, 1150m szint, erről kicsit bővebben.

Ez már bizony ultra táv, minden szépségével és nehézségével együtt. Az instant körök nagyon sokfélék, vannak kimondottan gyors, jól futható útvonalak, na az Ördög kör az nem ilyen. Igazi bakonyi csemege, több futhatatlan résszel, de ez így szép és kerek. Rajt Cseszneken, fel majdnem a várig, majd egy szép erdős rész, itt 5 kili után az első kód, majd egy elképesztő csoda, az Ördög-árok, gyalog is nehezen járható, sokszor négykézláb a köveken, közepe körül az Ördög gáttal. Nehéz rajta haladni, de kihagyhatatlan. A második etap 3,2 kilije a pályacsúcstartónak is 35 percig tartott. Tovább Gézaháza felé, majd le a Cuha völgybe, a másik igazi bakonyi klasszikus szurdok, 9 átkeléssel a Cuhán Vinyéig, itt 19 kilométernél van a 3. QR kód. Majd Hódos-ér víz nélkül, a Malom erdő felé, majd Fenyőfő, itt már 30 felett ketyegett a számláló, sajnos a 23 fok körüli hőmérséklet, tűző nappal nem igazán segített. Az útvonal Bakonyszentlászló felé haladt, hát ez a 7-8 kili puha laza homokban annyira nem volt szimpatikus, mintha tengerpart lett volna. A falu után egy sokkal szebb rész jött, majd érkezés az Ördög rétre. Sátorozok éppen bográcsban főztek valamit, nem tudom mi volt benne, de szívesen megkóstoltam volna. De nem ezért jöttem, fel a Remete hegyre, 100-150m hosszú, úgy 30-35% a meredekség, sáros talajon fogalmam sincs, hogy lehet oda felmenni már bőven 40 kili után, de a 6. kódért muszáj volt. Újabb csodaszép rész jön, az Alsó-Cuha szurdok, többször megint négykézláb. A vége már futható, vissza Vinye felé, és jön az utolsó komoly erőpróba, a Zörög tető. Fel a zöld jelzésen 47 kilométerrel a lábakban, nem éppen egyszerű, a földsáncnál a 7. kód, majd legurulva a másik oldalon 6 óra futás után nagy örömmel olvastam le a cél kódot Cseszneken. A helyiek gondolom nem igazán értik, hogy egy-két lökött futóruhába öltözött egyed minek nézi az információs tábla hátulját és matat a telefonján. Hatalmas élmény volt, a Raidlight Ultra kiválóan tette a dolgát a lábamon, hibátlan frissítés, bár ebben mindig jó voltam. Egész jól navigáltam az ismeretlen útvonalon, csak pár kisebb hibát vétettem, garmin kollégával egész jó volt az összhang. Még további köröket fogok futni, reméljük ősszel jönnek újra a valós terepfutó versenyek is.